Uite așa mai deslușim și noi jocul murdar din politica
românescă. Chiar dacă nu sunt reguli în politichie, despre onoare și respect nu
poate fi vorba, mizând pe capacitatea dumneavoastră de a discerne, vă spun că
suntem în aceste zile într-un vârf de mizerie umană. Parlamentul, format din
spuma aleasă la apelul bocancilor, se joacă cu nervii și calmul poporului.
Băieții și fetele din casa poporului au pus la cale un joc de acțiune și
reacțiune cărui miză este doar punctajul
în eventualele sondaje. Jocul este unul de un cinism dus la extrem, reaua
intenție fiind acoperită de declarații pompoase menite a sensibiliza poporul.
Ce e de fapt. Simplu, miza de acum este faultarea cât se poate a ceea ce face
Guvernul. Acesta, obligat de situație, încearcă să țină sub control pandemia și
trecerile acestea ciudate de la stări de urgență la stări de oarecare relaxare.
Evident, orice greșeașă, orice bâlbă vor fi decontate politic. Și așa se
întâmplă, ca suricatele, social-democrații au stat la adăpost ceva timp. Au
lăsat liberalii să se zbată, bine sau rău, vom vedea, iar acum au ieșit cu
gheoaga la lovit în moalele capului. Ieri, cu ajutorul Renatei, via CCR, PSD a
reușit să inflameze țara trecând cu amendamente o lege clar neconstituțională,
Valer știe de ce. Ca mai apoi, să aibă ce urla. Orban, obligat de împrejurări,
a dus la Parlament OUG-ul târziu, cred că din rațiuni de așteptare și pandemie.
Mai clar, liberalii nu au știut cum va evolua situația. PSD a simțit miros de
slăbiciune și și-a turat motoarele, uitând că miza nu este una politică ci
chiar protejarea populației. Unii ar spune că acțiunea și reacțiunea fac parte
dintr-un joc eminamente politic. Eu spun că ambele tabere greșesc. Murdăria
publică vine din altă parte. Anume faptul, din ce în ce mai evident, că aleșii
aceștia nu au niciun scrupul. Punctajele de partid și o eventuală creștere în
sondaje sunt totul pentru ei. Vom avea, din a cui vină nu știu, 3 zile de haos.
Românii, fără spectrul unor reguli, vor uita și de mama pandemiei. Mai apoi,
dacă vor exploda îmbolnăvirile și pe cale de consecință decesele, parcă văd cum
unii își vor rupe cămașa de pe ei urlând că x sau y au omorât românii.
Deliberat au lăsat oare, sub umbrela unei Constituții care trebuie revizuită
urgent, aceste 3 zile de haos? Dacă da, atunci declar că sunt scârbit. Pentru
că, lipsa de constrîngere în pandemie, indiferent de starea decretată, este
tentativă de crimă.