Aflu, zâmbind, că Traian Băsescu, fostul președinte, a
fost reclamat la Consiliul Pentru Combaterea Discriminării, CNCD, pentru că,
într-o emisiune de televiziune s-a referit, fără menajamente, la o parte
dintr-o minoritate care se ocupă de orice ilegal și de nimic legal. Ca arse,
trei organizații autointitulate de apărare a drepturilor, hop au sărit cu
reclamațiile, ba la CNCD ba la CNA, pentru că, vezi Doamne, Băsescu nu a
pronunțat duios și graseiat rromi în loc de țigani. Mai mult, pudibonzii, au
sărit ca arși că fostul președinte a vorbit despre “acei țigani care
fac tot felul de nenorociri” și uite așa a băgat în aceiași găleată întreaga
comunitate. De fapt, Băsescu a vorbit despre acei minoritari care, în gașcă,
fură, au fete la prostituție, înșeală, duc copii la cerșit, o industrie a
mafiei transfrontaliere despre care toate televiziunile occidentale vorbesc. Ambasadori
nedoriți ai României, minoritarii fac tot felul de nenorociri, sfidând legile,
și pentru că sunt ipochimeni care se dau cu curul de pământ să țipe, vaaai,
săracii, sunt discriminați. Ce nu se știe este faptul că aceste ONG-uri sunt
alimentate cu bani mulți de la stat, au supt milioane să apere, educe, să se
implice în viața și educarea acestei minorități. Nu au făcut nimic, doar sar ca
arse când cineva, oricine, afirmă public evidența. Anume faptul că rromii au
rămas în același mod de viață, în întunericul analfabetismului, în
promiscuitate, în sărăcie, în ideea că e mai ușor să furi decât să muncești
cinstit. Lucrurile astea nu le spun ONG-urile, tac pentru că le convine
situația.
Ca și găștile de oriunde, clanurile de țigani sunt o
realitate. Ca și clanurile de bombardieri care nu sunt minoritate. Despre
aceștia nimeni nu vorbește, nu-i așa domnilor ong-iști, acestea nu există, sunt
doar un mit. În capul lor de haștagieni, reclamanții fac pe fetele mari. Știu
că așa mai pun un punct în CV-ul de activități când se duc să cerșească bani de
la stat. Și încă ceva. Sunt oameni și oameni. Dacă pe unii îi protejăm de frica
eventualelor reclamații așa-zis rasiste, mai degrabă suntem noi rasiști. Pentru
că, infractorii nu au neaparat o culoare a pielii. Ci pentru că, atunci când
vorbești despre hoție, cerșit și alte asemenea practicate de unii dintr-o
minoritate, nu poți să le spui mimoze. Le spui cine sunt, astea nu înseamnă că
întreaga majoritate sau minoritate este la fel. Culmea, nici ei între ei nu-și
spun rromi. Asta-i o invenție politică. Cum sunteți și voi, organizațiile lui
pește prăjit.