Marcel
Vela, a declarat că a convenit cu BOR ca MAI să distribuie
prescurile și Lumina de Paște:
Declarațiile
ministrului de Interne:
Având
în vedere numărul mare de cetățeni ortodocși, MAI vine în
srijinul BOR executând misiuni de susținere și ajutor pentru
clerici și credincioși. Pentru a oferi o alinare spirituală
tuturor celor care trec prin momente grele vom ajuta BOR la
împărțirea Luminii Sfinte în Seara Învierii.
- Am
semnat un acord de susținere și sprijin din partea tuturor
forțelor coordonate din starea de urgență pentru stabilirea unor
acțiuni comune pentru aceste srăbători. Vrem să oferim o
consolare prin distribuirea Paștilor și a Luminii de la Ierusalim.
- Pâine
binecuvântată în formă de prescuri sfințită în Joia Mare va
fi distribuită vineri 17 aprilie și sâmbătă 18 aprilie în
intervalul orar 07:00-17:00 în toate parohiile, în locuri special
amenajate.
- Credincioșii
vor putea ieși în jurul caselor cu respectarea restricțiilor și
fără să se formeze grupuri mai mari de trei persoane. Astfel, 2-3
locatari dintr-o scară vor putea distribui Lumina pentru toți
vecinii de pe scară.
- În
Noaptea de Înviere este permisă circulația tuturor preoților și
a voluntarilor care vor avea asupra lor echipamentele de protecție
și legitimațiile de identificare.
- Sfânta
Lumină va fi distribuită inclusiv spitalelor și centrelor de
carantină.