Primul sfârșit de săptămână de după anunțarea Marii Relaxări
este un examen pentru toți, popor și autorități. Dacă în aceste zile, că tot e
vreme frumoasă, vom ști să fim responsabili, atunci națiunea asta a câștigat
ceva de pe urma pandemiei. Responsabili unii, sper majoritatea, nu pot avea
pretenții de la bombardieri, machitorii de spirt sau inconștienții 24/24. Aflu
că în Italia, imediat după o relaxare a măsurilor, în unele zone numărul de
îmbolnăviri crescut. Cum aflu că, mai
nou, în graficele specialiștilor, România e departe de a fi pe panta
descendentă a cazurilor constatate. Dar da, Marea Relaxare combinată cu
repornirea economiei ar putea fi soluția pentru a nu pierde toate trenurile
posibile. Adică, mai bine riscăm să ne batem cu virusul decât să intrăm într-o
vrie de incapacitate economică. O parte bună este că frica ne-a învățat să ne
spălăm pe mâini.
Pandemia ne-a mai învățat să folosim laptopul,
smartphone-ul și alte dispozitive și pentru altceva decât pentru a face selfie.
Vrei nu vrei, popor, ai învățat digitalizarea, lucratul de acasă, ai descoperit
mailul și comenzile on-line. Statul a învățat că nu mai merge cu șușanelele de
programe diferite dintre instituții. Adică acelea care nu sunt compatibile unul
cu altul. Programul de la sănătate nu se pupă cu ăla de la oficiul de muncă,
tot așa. Care e lecția? Păi funcționarul în fața căruia trebuie să te apleci
servil în fața unui ghișeu a devenit doar un click și o confirmare. Nu tu săr’ mâna, nu tu o
atenție. Și nici moguli care fac milioane pe programe de 2 lei.
Un alt câștig este acela pe termen lung și foarte lung.
Noi toți am văzut fariseismul, cinismul și prostia unor politicieni români,
emanația unui vot de moment pe val de emoție. Aici vorbesc de politicienii
Muppets, cei care au știut doar să critice, să bage bețe-n toate, să cucerească
imagine pe tragedia comună. Aceștia se găsesc în toate partidele, fără
excepție. Pandemia i-a scos ca un herpes nedorit în spațiul public. Sumă de
habarniști, urechiști și profitori. Se știu ei, odată am să dau și exemple.
Am mai câștigat un lucru. Anume timp pentru noi și
familie. Unii au descoperit că soția-i fată bună, copii ar fi simpatici. Cei
mai mulți dintre noi, revelație, am descoperit că există și altceva decât
fâțâitul prin Mall sau atârnatul la cafenele. O carte, un serial bun, ceva
făcut împreună cu familia, astea sunt câștiguri pe termen nelimitat.