COMUNICAT DE PRESĂ
Decizia privind eliberarea spitalelor trebuie
reconsiderată:
pune în pericol sănătatea românilor
Partidul Mişcarea Populară solicită Guvernului României regândirea
ordinului ministrului de Interne, Marcel Vela, de a elibera toate spitalele prin
suspendarea internărilor pentru intervențiile chirurgicale și alte tratamente
și investigații medicale spitalicești care nu reprezintă urgență, prin suspendarea
consultațiilor programate și programabile, în structurile ambulatorii ale
spitalelor publice și private, dar şi prin externarea forţată a tuturor
pacienților care nu reprezintă urgențe și care nu necesită obligatoriu
acordarea îngrijirilor medicale în spital.
În opinia PMP, ordinul ministrului de Interne are un caracter mult prea
general şi poate conduce la pierderea nejustificată de vieţi omeneşti. Din
dorinţa de a arăta că sunt luate măsuri tranşante în lupta împotriva pandemiei
de coronavirus, poate fi pusă în pericol sănătatea a zeci de mii sau chiar sute
de mii de români.
PMP solicită să existe proceduri clare referitoare la tratamentele
medicale din spitale în această perioadă. Pacienţii care au parte de tratamente
pentru boli cronice trebuie să fie lăsaţi pe listele pentru intervenţii. Categoriile
principale: pacienţii cu afecţiuni oncologice, cei care au nevoie de dializă
sau tratamente cu interferon, dar şi diabeticii. De asemenea, sunt unele
investigaţii medicale care pot releva urgenţe medicale care nu vor fi
descoperite ca urmare a opririi lor.
„Este absurd să-i spui unui pacient
bolnav de cancer că nu-şi mai poate face tratamentul cu citostatice din cauza
faptului că nu reprezintă o urgenţă. Sunt aproape 500.000 de persoane în
România care suferă de afecţiuni oncologice, peste 800.000 de români au diabet 14.000
de români sunt dependenţi de dializă. Trebuie să ne gândim la toţi bolnavii
României şi să luăm decizii mult mai clare”, a declarat preşedintele PMP,
europarlamentarul Eugen Tomac.
De asemenea, Partidul Mişcarea Populară consideră că măsura va avea efect
invers protejării dreptului la sănătate garantat de Constituţia României. Vom
ajunge în situaţia în care toate spitalele private şi toate ambulatoriile se
vor închide odată cu intrarea în vigoare a ordinului ministrului de Interne.
Or, ideea principală ar fi ca aceste unităţi spitaliceşti să fie păstrate în
priză şi către ele să fie orientate tocmai celelalte cazuri medicale care nu
prezintă urgenţă.
„Decizia ministrului de Interne
pare contraproductivă: se reduce, de fapt, capacitatea sistemului de sănătate
din România, fie el public sau privat, într-un moment în care avem nevoie de
toţi doctorii pe baricade”, a concluzionat Eugen Tomac.