Zilele trecute simțeam că este ceva în neregulă cu
Suceava și tevatura de la spitalul de acolo. Faptul că interimarul de la
sănătate, Nelu Tătaru, s-a referit îngrijorat la situația de la spitalul
sucevean iar semnalele venite din zonă, cu medicii infectați dar și cu modul
revoltător de a-i ține la coadă, unul peste altul la testare. ne arăta că pe
undeva situația este pe muchie de cuțit. Acum Suceava, orașul, și câteva comune
limitrofe sunt închise prin ordonanță militară iar scandalul este uriaș. Unii
vorbesc de decese neraportate și de încercarea autorităților de a mușamaliza
dezastrul. Îmi aduc aminte că, atunci când România a fost lovită de diverse
aviare, peste porcine sau ce s-a mai inventat de genul acesta, Suceava a fost
în top 3 zone din țară afectate. Ce are Suceava caracteristic de se întâmplă
acolo tot felul de nenorociri? O întrebare la care nimeni nu dă răspuns.
Coincidența este însă de factură să te facă să tot întrebi.Cele 13 decese de
acolo, toate anunțate la oră din noapte, mă fac să mă întreb dacă nu cumva
informațiile primite pe canalele guvernamentale sunt cosmetizate. Autoritățile
spun că în cazul celor 13, confirmarea cu Covid-19 a venit post-mortem. Oare?
9 decese raportate
oficial și cu cele 13 în toiul nopții, dau un total de 22 din cele 65
confirmate în România. Această treime ne spune că acolo s-a acționat
iresponsabil. Din 2109 cazuri confirmate, 593 sunt din Suceava. Altă statistică înfiorătoare.
Primarul Sucevei îndeamnă populația să se roage la Dumnezeu. Premierul spune că
Suceava este o prioritate pentru Comitetul pentru Situații Speciale de Urgență.
Mi-a teamă că e prea târziu. Până la carantinarea zonei,
oamenii au circulat liberi. „Din cele 2.109 cazuri, 593 se află în municipiul Suceava. În
urma analizei INSP și în urma discuțiilor, am considerat din punct de vedere
medical că trebuie luate măsuri suplimentare în zona Sucevei”, a spus Raed
Arafat. Ce nu a spus secretarul de stat de la MAI este ceea ce așteptam mai
mult. Adică o vorbă despre iresponsabilitatea celor care au făcut ca spitalul
din Suceava să devină “spitalul morții”. Închei cu o predicție bazată mi mult
pe logică decât pe realitate. Rateul de intervenție de la Suceava a deschis
cutia Pandorei. Este doar o chestiune de timp până când vom simți, unii pe
pielea noastră, ineficiența, iresponsabilitate și nepăsarea autorităților din
Suceava. Cu atât mai mult, vă rog, stați în casă, protejați-vă!