Politica Externa· 1 min citire

EUGEN TOMAC DESPRE ALEGERILE DIN AUSTRIA: „PUTEM SPUNE ”ADIO, SCHENGEN!” DUPĂ REZULTATUL ACESTUI VOT”

EUGEN TOMAC DESPRE ALEGERILE DIN AUSTRIA: „PUTEM SPUNE ”ADIO, SCHENGEN!” DUPĂ REZULTATUL ACESTUI VOT”

EUGEN TOMAC DESPRE ALEGERILE DIN AUSTRIA: „PUTEM SPUNE ”ADIO, SCHENGEN!” DUPĂ REZULTATUL ACESTUI VOT”

Scris de Daniel Onescu Publicat: 1 oct. 2024, 08:29

Europarlamentarul Eugen Tomac, liderul PMP, crede că nu mai avem nicio șansă să fim curând membri cu drepturi depline în Schengen, acum că extrema dreaptă a câștigat alegerile parlamentare din Austria.

Europarlamentarul Eugen Tomac, liderul PMP, crede că nu mai avem nicio șansă să fim curând membri cu drepturi depline în Schengen, acum că extrema dreaptă a câștigat alegerile parlamentare din Austria.

„Putem spune ”adio, Schengen!” după rezultatul acestui vot, pentru că partidul care critică UE și e categoric împotriva intrării României în Schengen a câștigat alegerile. Un partid prorus, creat de mișcările extremiste din Austria câștigă alegerile, practic ne taie orice șansă la o viitoare intrare rapidă în Schengen.

Asta dovedește că strategia acestor decidenți incapabili să se impună în UE a fost falimentară pentru că noi avem un acord bilateral semnat cu Austria prin care-i dăm puteri depline pentru a decide când și cum putem intra în Schengen. E clar că acest rezultat al votului ne taie orice speranță de a ne bucura de un drept pe care l-am câștigat prin intrare în UE. (…)

România a avut un instrument la dispoziție, și încă-l are, de a acționa guvernul austriac în justiția europeană pentru că comite un abuz de putere. N-o face, din calcule pe care doar Iohannis și Guvernul PSD le știu”, a declarat Eugen Tomac.

Sursa: Realitatea Din PMP

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News

Mai multe știri din Politica Externa