Eugen Tomac: „I-am cerut astăzi vicepreședintelui Comisiei Europene, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria”

Eugen Tomac: „I-am cerut astăzi vicepreședintelui Comisiei Europene, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria”
Europarlamentarul PMP Eugen Tomac i-a cerut marți vicepreședintelui Comisiei Europene, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria, anunță Mediafax.
Europarlamentarul PMP Eugen Tomac i-a cerut marți vicepreședintelui Comisiei Europene, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria, anunță Mediafax.
Europarlamentarul PMP Eugen Tomac spune că va continua să ceară acest lucru până când UE își va îndrepta atenția către această regiune.
„I-am cerut astăzi vicepreședintelui Comisiei Europene, Josep Borrell, să intervină pentru a-i apăra pe românii din Transnistria. Am mai făcut-o și acum 2 ani, și anul trecut. Și voi continua să insist asupra acestui subiect până când UE își va îndrepta privirea către o regiune în care Federația Rusă își menține ilegal trupele, unde procesul de rusificare este în toi, unde elevii și profesorii școlilor cu predare în limba română sunt prigoniți, unde oamenii nici nu mai îndrăznesc să spere la respectarea drepturilor firești”, a anunțat Eugen Tomac.
Acesta susține că situația este „revoltătoare, iar noi avem obligația să susținem lupta pentru libertate și democrație”.
Sursa: Realitatea Din PMP
Citește și:
- 11:42 - Președinta Bulgariei, dezamăgită de România. Un proiect comun continuă să fie amânat și întârziat
- 08:26 - Elicopter Apache al armatei SUA, prăbușit în apropierea Strâmtorii Ormuz
- 08:23 - Trump: „Vom declara victoria totală în următoarele două săptămâni”
- 08:02 - ”Ești ori coruptă, ori idioată”. Momentul în care Trump pleacă din mijlocul unui interviu după ce s-a certat cu intervievatoarea - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News














