Politica Externa· 2 min citire

Ultimatum de la Trump pentru Iran: „Deschideți Strâmtoarea Ormuz sau distrugem centralele electrice”

22 mar. 2026, 09:31
Actualizat: 22 mar. 2026, 09:31
Ultimatum de la Trump pentru Iran: „Deschideți Strâmtoarea Ormuz sau distrugem centralele electrice”

Ultimatum de la Trump pentru Iran: „Deschideți Strâmtoarea Ormuz sau distrugem centralele electrice”

Articol scris de Daniel Onescu

Într-o postare care a generat unde de șoc pe piețele internaționale, liderul de la Casa Albă a amenințat direct cu bombardarea centralelor electrice iraniene dacă traficul maritim nu este reluat imediat.

Tensiunile geopolitice au atins un punct critic sâmbătă, când președintele Donald Trump a transmis un ultimatum drastic Iranului prin intermediul platformei Truth Social. Liderul american a avertizat că, dacă Strâmtoarea Ormuz nu va fi redeschisă complet și fără nicio amenințare în termen de 48 de ore, Statele Unite vor lansa atacuri asupra infrastructurii energetice iraniene, vizând distrugerea centralelor electrice, începând cu cea mai mare dintre acestea.

Această declarație marchează o intensificare severă a retoricii de la Washington, survenită într-un context marcat de un blocaj parțial al traficului maritim început în luna martie, imediat după izbucnirea conflictului cu Iranul. Strâmtoarea Ormuz este un punct strategic vital, prin care tranzitează aproximativ o cincime din consumul mondial de petrol.

Critici la adresa aliaților și contextul militar

În ciuda gravității situației, președintele Trump a afișat o atitudine încrezătoare în fața jurnaliștilor, descriind redeschiderea căii navigabile drept o „simplă manevră militară” care necesită doar volum și prezență navală.

Totuși, acesta și-a exprimat nemulțumirea față de partenerii internaționali:

  • Critici la adresa NATO: Trump a catalogat alianța drept „lașă”, susținând că statele membre se plâng de prețurile ridicate ale energiei, dar refuză să se implice activ în securizarea strâmtorii.

  • Poziția NATO: Printr-o declarație comună semnată de peste 20 de țări (inclusiv Regatul Unit, Franța, Germania și Japonia), aliații au condamnat atacurile Iranului asupra navelor comerciale și a infrastructurii civile, cerând respectarea rezoluțiilor ONU. Totuși, aceștia rămân reticenți în a interveni direct pe teritoriul iranian cât timp războiul este în desfășurare.

Acțiuni recente ale SUA

Amenințarea cu distrugerea centralelor electrice vine pe fondul unor operațiuni militare deja demarate de Comandamentul Central al SUA (CENTCOM). La începutul acestei săptămâni, forțele americane au utilizat bombe antibunker de mare capacitate (5.000 de livre) pentru a neutraliza bazele iraniene de rachete antinavă situate în proximitatea strâmtorii.

În timp ce administrația Trump pregătește un plan de pace, situația rămâne extrem de volatilă, soarta infrastructurii iraniene depinzând acum de reacția Teheranului în fereastra de 48 de ore impusă de Washington.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News

Mai multe știri din Politica Externa