BOLOJAN ANUNȚĂ PUBLICAREA CHELTUIELILOR PENTRU DEPLASĂRILE EXTERNE ALE LUI KLAUS IOHANNIS

BOLOJAN ANUNȚĂ PUBLICAREA CHELTUIELILOR PENTRU DEPLASĂRILE EXTERNE ALE LUI KLAUS IOHANNIS
Șeful interimar al statului, Ilie Bolojan, a declarat luni că cheltuielile pentru deplasările externe ale fostului președinte Klaus Iohannis vor fi făcute publice în „câteva zile”
Șeful interimar al statului, Ilie Bolojan, a declarat luni că cheltuielile pentru deplasările externe ale fostului președinte Klaus Iohannis vor fi făcute publice în „câteva zile”. Potrivit acestuia, echipele de la contabilitate se află într-un proces de pregătire a documentelor care vor fi publicate pe site-ul oficial al Președinției. Bolojan a subliniat importanța transparenței, adăugând că această măsură face parte dintr-o abordare constantă de a face publice periodic toate cheltuielile instituției.
„Este un gest de respect față de oameni și o metodă de a preveni suspiciunile legate de utilizarea fondurilor publice. Cheltuielile vor fi accesibile publicului, astfel încât să nu existe discuții despre costurile diferitelor activități,” a explicat Bolojan.
De asemenea, el a subliniat eficiența și economiile generate de alegerea de a locui la Palatul Cotroceni, considerând că astfel evită timpul pierdut în trafic și costurile suplimentare de întreținere a unei locuințe private.
În ceea ce privește deplasările externe, Bolojan a menționat că folosirea unor avioane comerciale și economisirea costurilor de închiriere a unui charter sunt mult mai eficiente, subliniind că acest mod de a călători reflectă o dorință de a rămâne aproape de realitatea cotidiană a cetățenilor.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 11:54 - Partidele pro-Bolojan fac calcule pentru un guvern MINORITAR: voturile AUR sau PSD, cruciale pentru ca lucrurile să funcționeze
- 11:50 - Ilie Bolojan a ieșit de la Ministerul Energiei, dar a fost zgârcit în declarații
- 08:41 - „De pierdut vom pierde” - Avertismentul vicepremierului Tanczos Barna după demisia PSD-ului din guvern
- 08:33 - Dumitru Dragomir, dezvăluiri explozive la Culisele Statului Paralel: Dacă eram în locul lui Nicușor Dan, îl puneam premier pe Călin Georgescu – VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News














