LIDERI MILITARI ȘI REPREZENTANȚI NATO DIN 30 DE ȚĂRI SE REUNESC LA PARIS PENTRU A DISCUTA GARANȚIILE DE SECURITATE PENTRU UCRAINA

LIDERI MILITARI ȘI REPREZENTANȚI NATO DIN 30 DE ȚĂRI SE REUNESC LA PARIS PENTRU A DISCUTA GARANȚIILE DE SECURITATE PENTRU UCRAINA
Liderii militari și reprezentanții NATO din 30 de țări se vor întâlni pentru o reuniune crucială, axată pe securitatea Ucrainei și pe garanțiile de apărare necesare după încheierea armistițiului
Marți, la Paris, liderii militari și reprezentanții NATO din 30 de țări se vor întâlni pentru o reuniune crucială, axată pe securitatea Ucrainei și pe garanțiile de apărare necesare după încheierea armistițiului. Această întâlnire are loc în contextul eforturilor continue de întărire a apărării Europei și de reducere a dependenței de Statele Unite, în special pe fondul reconfigurării alianțelor internaționale sub administrația fostului președinte Donald Trump.
Reuniunea, care va include membri ai NATO, printre care și Marea Britanie și Turcia, va aborda o serie de subiecte esențiale pentru securitatea europeană. Președintele francez Emmanuel Macron va susține un discurs în cadrul evenimentului, subliniind importanța coordonării strânse între statele membre NATO și comandamentul militar al Alianței pentru a asigura o apărare colectivă eficientă.
În centrul discuțiilor se află consolidarea apărării comune a Europei, un aspect deosebit de important având în vedere tensiunile actuale și provocările de securitate cu care se confruntă continentul. De asemenea, vor fi analizate măsuri pentru a sprijini Ucraina în fața agresiunii rusești, asigurându-se în același timp că statele membre ale NATO se pot adapta la noile realități geopolitice.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
- 08:53 - Bolojan, explicații după ce i-a ținut pe jurnaliștii români la gardul Guvernului, dar pe cei ucraineni i-a lăsat în clădire
- 08:32 - Ilie Bolojan explică majorarea bugetului SRI cu peste 5 miliarde de lei: „Sunt finanțări pentru proiecte europene din programul SAFE”
- 08:30 - Adrian Câciu îl acuză pe Ilie Bolojan de blocaj guvernamental: „România fără Bolojan premier ar arăta mult mai bine”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News











