PMP va vota în favoarea decretului prezidenţial privind
prelungirea Stării de Urgenţă
Partidul Mişcarea Populară va vota prelungirea Stării de Urgență
și propune Guvernului un set de măsuri pentru protejarea populației în fața
amenințărilor pandemiei Covid-19, precum și de resetare a economiei României.
„Rămânem consecvenți
ideii că vieţile românilor trebuie puse înainte de toate celelalte
considerente. Cât timp epidemia de SARS – CoV2 nu şi-a atins apogeul şi nu
există o curbă descrescătoare a cazurilor şi deceselor, măsurile de distanţare
socială instituite prin decretul privind Starea de Urgenţă şi ordonanţele
militare succesive trebuie păstrate. Sunt singura cale de a limita proporţiile
dezastrului. În nicio ţară a UE nu
s-a ridicat Starea de Urgenţă tocmai pentru că pericolul încă nu a trecut. În
plus, ţara noastră are, oricum, o întârziere semnificativă (4 – 5 săptămâni)
faţă de Vestul Europei”, a declarat preşedintele PMP, europarlamentarul
Eugen Tomac.
În același timp, PMP solicită Guvernului să ia următoarele
măsuri:
- Simultan cu extinderea Stării de Urgență, să se
repornească ramurile din economie care pot fi puse în mișcare. Considerăm
că e nevoie de elaborarea și implementarea unui plan coerent și curajos de
restartare a economiei. PMP susține că trebuie avută în vedere decizia UE
privind suspendarea temporară a Pactului de Stabilitate şi de Creştere,
ceea ce permite un deficit bugetar mai mare care poate fi folosit pentru
derularea unor proiecte importante de infrastructură care nu sunt
finanţabile prin fondurile structurale. Direcțiile majore de acțiune
propuse de PMP sunt următoarele: finanţarea proiectului Autostrăzii
Transilvania; extinderea reţelei de gaze naturale astfel încât minimum
două treimi dintre români să-şi poate asigura în acest fel necesarul de
energie pentru încălzire; decolmatarea canalelor de irigații, repararea
sistemelor de pompare, achiziția de sisteme fixe și mobile de irigații și furnizarea
gratuită
a apei, timp de trei ani, în
zonele afectate de secetă; realizarea de centre de colectare legume,
fructe și zarzavaturi în marile bazine legumicole și producătoare de
fructe; nu în ultimul rând, finanţarea Pactului Naţional pentru Sănătate, propus de PMP, în
care este inclusă construirea celor 8 spitale regionale. „Avem nevoie de restartarea economiei,
iar acest lucru poate fi făcut doar prin proiecte ambiţioase finanţate de
stat. Dacă tot putem să ne împrumutăm peste ţinta de 3% deficit bugetar,
ar trebui să ne gândim să rezolvăm problemele sistemice de infrastructură
ale României. Pe lângă beneficiile implicite, am crea locuri de muncă şi
am reporni sectoare cheie. Dacă tot ne împrumutăm, măcar să facem ceva cu
banii aceia care să rămână apoi şi să ajutăm economia. Important este să
nu ne gândim doar la ziua de astăzi. În timp de criză, avem nevoie de o
guvernare cu viziune și cu curaj”, a concluzionat Eugen Tomac.
- Testarea întregului personal
medical și a personalului auxiliar din spitale, urmată de retestarea săptămânală
a acestora, pentru a proteja sănătatea pacienților, dar și a corpului
medical. Din data de 24.03.2020, de la primul apel pe care PMP l-a făcut
în acest sens, s-a ajuns la 812 cadre medicale infectate în România și la 3
decese.
- Comunicarea competentă și operativă a informațiilor referitoare
la evoluția pandemiei care servesc interesului public, conform situației
specifice fiecărui județ și fiecărei localități din România. Cetățenii au
dreptul să știe, în timp real, care este numărul persoanelor infectate din
comunitatea în care locuiesc pentru a lua din timp măsuri și mai drastice
de protejare.