Și cum m-am trezit eu așa de dimineață, fuga la cafea și
laptop să scriu editorial pentru site. Ritualul spune că mai înainte arunc o
privire pe știri, nu de alta dar trebuie să văd care-i trendul zilei. Lunea, că
iarba nu crește decât în condiții speciale, e greu de pornit ceva logic. Să zic
despre Stroe și mișcarea neașteptată a camerei de laptop pe chiloții
ministeriali? Păi ce să zic, omul și-a făcut jocul, dacă cineva mai crede că a
fost o întâmplare atunci mai am mult să vă spun că niciodată tot ce pare
surpriză, nu este. La domnul ministru, joaca de-a chilotul și-a atins scopul,
două zile a avut parte de notorietate care altfel ar fi costat bani buni. Și
mai e și pozitivă, notorietatea, mulți au râs, uite bre ce a pățit Stroe. Punct
ochit, punct lovit. Dacă am lămurit-o cu omul, trecem la pandemia de tupeu
marketat. ÎPS Teodosie nu se lasă, vrea musai să cânte Cristos A Înviat marți
seara pe malul mării. Se întorc pe dos prin morminte sfinții ortodoxiei când
aud de arhiereul tomitan care a uitat de o mare taină a călugăriei, lepădarea
de trufie. Omul e nițel razna pe miriștile cutumelor, ce
să-i faci, de la mantia-i de catifea cu aur i se trage.
Văd, de asemenea, o încleștare ideologică între vechii și
noii social democrați. Baronii locali s-au săturat de pârjolit fântâni în calea
liberalilor și cer dărâmarea guvernului, degrab. Ciolacu și ai lui, ioc, faza
pe cartier din jihadul psd-ist se desfășoară ușor umbrit. Mocnește dorința în
Ciorăpel, Manechinel și alții de a pune mâna pe cașcaval. Apar în peisaj
Mitralieră și Cap de P..ă, vidanjorii de serviciu ai partidului.
Dacă e luni, sunt moțiuni. De alea simple, fără
consecințe, prilej de imagine pentru politicieni. La colimator Vela de la
interne, Anisie de la Educație și Ștefan de la dezvoltare. Luni e doar Anisie.
Urmează cei doi. Ca să-și vadă social democrații încă odată majoritatea din
legislativ. Cum care social democrați? Aia de sunt supărați ca văcarul pe sat
că nu au ei timp de antenă cum s-au obișnuit când pompau milioane în latrinele
de serviciu.
Așa-i lunea, toți ne programăm mental un calendar pentru
întreaga săptămână. Eu urăsc ziua asta, mai bine am denumi-o duminică junior.