Actualitate· 1 min citire

Liderul PMP, Eugen Tomac: În București nu există o alianță a Dreptei, e o minciună

Liderul PMP, Eugen Tomac: În București nu există o alianță a Dreptei, e o minciună

Liderul PMP, Eugen Tomac: În București nu există o alianță a Dreptei, e o minciună

Scris de Daniel Onescu Publicat: 28 aug. 2020, 08:59

Președintele PMP, Eugen Tomac, a declarat la B1 TV că la nivelul Bucureștiului nu poate fi vorba despre o alianță, ci doar de înțelegeri punctuale între PNL și USR-PLUS. El a susținut că nu s-a ajuns la o alianță a tuturor partidelor de Dreapta din cauza acestor formațiuni, care n-au vrut liste comune cu PMP-ul.

Președintele PMP, Eugen Tomac, a declarat la B1 TV că la nivelul Bucureștiului nu poate fi vorba despre o alianță, ci doar de înțelegeri punctuale între PNL și USR-PLUS. El a susținut că nu s-a ajuns la o alianță a tuturor partidelor de Dreapta din cauza acestor formațiuni, care n-au vrut liste comune cu PMP-ul.

„Sunt două aspecte aici. Pe de o parte, a existat o subminare constantă și destul de subtilă a USR pentru această candidatură și vă aduc aminte că ei nu și-au dorit liste comune în București, deci o alianță. Există toată această minciună. În București nu există nicio alianță, nicio unitate a niciunui partid. Există doar niște înțelegeri punctuale, pentru că USR candidează singur la Consiliul General și la sectoare, PNL candidează singur, iar obiectivul lor a fost să nu se creeze liste comune pentru a nu-l pune pe Nicușor Dan pe listă”, a declarat Tomac, pentru B1 TV.

La remarca moderatorului B1 TV Tudor Barbu, că unii l-ar putea acuza de frustrare pentru că partidul său a rămas în afara înțelegerii, Tomac a răspuns: „Zero!  Noi avem prima șansă pentru Primăria Generală. Bucureștenii nu sunt niște naivi!”.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate