Politica Externa· 1 min citire

Eugen Tomac despre intrarea României în Schengen: ”Sper că, la București, liderii PNL și PSD să nu îngroape din nou aceasta șansă”

Eugen Tomac despre intrarea României în Schengen: ”Sper că, la București, liderii PNL și PSD să nu îngroape din nou aceasta șansă”

Eugen Tomac despre intrarea României în Schengen: ”Sper că, la București, liderii PNL și PSD să nu îngroape din nou aceasta șansă”

Scris de Daniel Onescu Publicat: 30 aug. 2022, 15:14

Europarlamentaru Eugen Tomac temperează bucuria generată de anunțul cancelarului Germaniei, Olaf Scholz, care a declarat că România e pregătită să fie admisă în Spațiul Schengen.

Europarlamentaru Eugen Tomac temperează bucuria generată de anunțul cancelarului Germaniei, Olaf Scholz, care a declarat că România e pregătită să fie admisă în Spațiul Schengen.

"România intră în Schengen. Anunțul Cancelarului german Olaf Scholz privind îndeplinirea de către România a criteriilor pentru aderarea la spațiul Schengen trebuie citită corect. În primul rând, este tot mai clar că la nivelul UE există un consens politic pentru a consolida Uniunea Europeană în contextul noilor provocări. Și acest lucru se va face prin intrarea în Schengen, cel mai probabil, de la începutul anului viitor a României, Bulgariei și Croației.

Sper că, la București, liderii PNL și PSD să nu îngroape din nou aceasta șansă - așa cum au făcut acum zece ani când, pur și simplu, au scos România de pe agenda UE. Cheia e la noi, trebuie doar să fructificăm aceasta oportunitate și să aderăm la Schengen cât mai rapid pentru a scăpa de acest complex umilitor de cetățean european fără drepturi egale cu cetățenii din Europa de Vest", scrie Tomac pe Facebook.

Sursa: Realitatea Din PMP

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News

Mai multe știri din Politica Externa