Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”

Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
Scris de Realitatea din PMP Publicat: 15 feb. 2026, 13:22
Expertul în energie Dumitru Chisăliță demontează declarațiile optimiste privind „independența energetică” a României, afirmând că țara nu va fi independentă nici în 2028, nici în 2030 și nici în 2040. Acesta atrage atenția că România continuă să depindă de importuri în momentele critice, iar acest lucru anulează orice pretenție de autonomie energetică.
Citește și
- 23:55Petrișor Peiu, în plenul Parlamentului: ”România rezistă doar pentru că nu este o criză internațională. Vom avea soarta Greciei”
- 23:26Sorin Grindeanu: „PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR! România are nevoie de stabilitate, nu de moraliști care stau pe funcții”
- 23:25George Simion, în timpul votului din Parlament: ”Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot!”
- 23:21Gheorghe Piperea: „Guvernul Veștea pică. Era un deznodământ previzibil”. Europarlamentarul vorbește despre o posibilă criză politică majoră
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News
























