Jocurile politice între PNL, USR și PMP pentru Primăria Capitalei: de ce se tem de suveraniști

Jocurile politice între PNL, USR și PMP pentru Primăria Capitalei: de ce se tem de suveraniști
Scris de Realitatea din PMP Publicat: 10 nov. 2025, 16:02
Liderii PNL, USR și PMP sunt disperați și ar face orice ca la alegerile din Capitală să nu iasă un candidat suveranist. Asta pentru că miza este una uriașă, bugetul. Deși în spațiul public, contrele dintre partide par a fi o bătălie, în realitate, însă, își împart Bucureștiul între ele, ca la un joc de Monopoly, prin negocieri intense, jocuri politice, și cu girul extrem de important al primarului general. În timp ce PNL are acces la cea mai mare parte din buget, pentru că are în subordine transporturile și termoficarea, USR controlează un număr impresionant de spitale.
Citește și
- 01:02Paul Stănescu: ”PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR. Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier”
- 00:59George Simion a acuzat „35 de ani de trădare” și a BOICOTAT ședința de învestitură a lui Veștea. Deputații AUR au părăsit sala în masă!
- 23:55Petrișor Peiu, în plenul Parlamentului: ”România rezistă doar pentru că nu este o criză internațională. Vom avea soarta Greciei”
- 23:26Sorin Grindeanu: „PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR! România are nevoie de stabilitate, nu de moraliști care stau pe funcții”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News
























