TOATE SESIZĂRILE ȘI CONTESTAȚIILE PRIVIND PARLAMENTARELE AU FOST RESPINSE LA BEC! URMEAZĂ ÎNȘTIINȚAREA PARLAMENTULUI PRIVIND REPARTIZAREA PE MANDATE

TOATE SESIZĂRILE ȘI CONTESTAȚIILE PRIVIND PARLAMENTARELE AU FOST RESPINSE LA BEC! URMEAZĂ ÎNȘTIINȚAREA PARLAMENTULUI PRIVIND REPARTIZAREA PE MANDATE
Membrii Biroului Electoral Central reuniți în ședință au respins, sâmbătă seara, toate contestațiile și cererile de anulare a alegerilor parlamentare
Membrii Biroului Electoral Central reuniți în ședință au respins, sâmbătă seara, toate contestațiile și cererile de anulare a alegerilor parlamentare.
UPDATE 19:10 - Alegerile parlamentare nu se vor relua! BEC a respins contestațiile pe motiv că au fost depuse prea târziu. Toate sesizările și contestațiile au fost respinse. Urmează înștiințarea Parlamentului privind repartizarea pe mandate.
UPDATE - Cererile de anulare a alegerilor au fost respinse acum la BEC!
Tensiune maximă la Biroul Electoral Central. Sunt 18 contestații pe ordinea de zi pe care judecătorii urmează să le analizeze. Imediat după aceea, cei de la BEC vor trimite către CCR propunerea de validare sau respingere a alegerilor parlamentare. E ședință decisivă, după ce CCR a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale. Rămâne de văzut dacă alegerile parlamentare vor fi anulate sau validate.
Cei care solicită invalidarea scrutinului sunt reprezentanți ai unor formațiuni politice care nu au intrat în Parlament după votul de la 1 decembrie.
Sesizările lor fac referire la Partidul Oamenilor Tineri (POT), un partid politic creat în 2023 de o deputată fostă AUR, Anamaria Gavrilă. POT a beneficiat pe TikTok de o campanie similară celei care l-a propulsat pe Călin Georgescu în turul 2 al alegerilor prezidențiale.
În aceste condiții, POT a reușit să depășească pragul electoral cu peste un procent.
Curtea Constituțională nu are atribuții cu privire la alegerile parlamentare, acestea intrând în competența BEC.
Deși precedentul CCR există și poate fi luat în calcul, nu avem semnale, în acest moment cel puțin, că se ia în calcul și anularea parlamentarelor.
CCR a decis ANULAREA turului 1 al alegerilor prezidențiale. Hotărârea, luată în unanimitate. Guvernul va stabili o nouă dată
Reamintim că CCR a decis, vineri, ca procesul electoral pentru alegerea președintelui României să fie reluat în integralitate.
Guvernul urmează să stabilească o nouă dată pentru alegerea președintelui României, precum și un nou program calendaristic pentru realizarea acțiunilor necesare.
Sursa realitatea.net
Citește și:
- 17:20 - Motivul pentru care acciza la motorină nu s-a redus cu 50 de bani/litru. Răspunsul Guvernului pentru Realitatea PLUS
- 17:17 - Anca Alexandrescu, reacție după ce Călin Georgescu a scăpat de controlul judiciar: „Este doar un ac în carul cu fân, lucrurile trebuie să revină în matca democrației”
- 14:53 - Ședința de Guvern privind reducerea ACCIZEI la motorină, amânată
- 14:44 - Ministrul Sănătății va merge la Washington. Alexandru Rogobete, discuții cruciale în scandalul Pfizer -SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News











