Ilie Bolojan, mesaj de Ziua Independenței: Azi, provocarea este o funcționare mai bună a statului

Ilie Bolojan
Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis un mesaj ferm de Ziua Independenței Naționale, subliniind faptul că momentul din 1877 rămâne „un pas decisiv” pentru România.
„Atunci au fost puse bazele unui stat modern și funcțional”, afirmă Bolojan, evocând curajul liderilor Mihail Kogălniceanu și Carol I.
Șeful Executivului spune că provocarea prezentului este buna funcționare a instituțiilor și reformarea statului. „Independența câștigată atunci ne obligă astăzi la responsabilitate și la continuarea modernizării statului, prin instituții solide, reducerea risipei și recâștigarea încrederii cetățenilor”, transmite premierul interimar.
Ilie Bolojan afirmă că România are nevoie de reforme profunde în administrație, economie și servicii publice, iar generația actuală trebuie „să ducă țara mai departe prin muncă, seriozitate și decizii corecte”.
Citește și:
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
- 11:31 - Bolojan, Oana Gheorghiu și mai mulți membri ai Guvernului, auditați de procurorii DNA pentru trafic de influență
- 08:23 - Eugen Tomac ar urma să prezinte azi programul de guvernare. Ce șanse sunt pentru formarea cabinetului
- 17:50 - Ediție explozivă a emisiunii „Culisele Statului Paralel”, astăzi, la 20:55. Anca Alexandrescu dezvăluie planul stabilit la Cotroceni și cum va arăta de fapt noul Guvern
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PMP și pe Google News


























